The Quality of its Leadership Will Determine the Future of the Greater Fort Smith Area

"The Quality of its Leadership Will Determine the Future of the Greater Fort Smith Area"

Awards

Jack White Leadership Fort Smith

1990            Hazel Evans

1991             Nancy Orr

1992             Ross Pendergraft

1993             David Olive

1994             Sandi Sanders

1996             Robert E. Miller

1997             Ray Baker

1998             Jim Spears

1999             Josie Decker

2000            Joel Stubblefield

2001             Benny Gooden

2002             Robert A. Young III

2003             Carter Hunt

2004            Charles Shuffield

2005             Roland S. Boreham, Jr.

2006             Dorothy Rappeport

2007             Don Flanders

2008             Edward “Sandy” Sanders

2009             Mark Rumsey

2010              Sister Judith Marie Keith

2011              Philip Merry

2012              Sam M. Sicard (posthumously)

2013              Melody Trimble Sparks

 

Community Leadership Awards

 

Business and Industry

2002            Luke Gordy

2004            Richard Griffin

2006            Jim Hanna

2007            Mark B. Rumsey

2008            Fred Williams

2009            John McFarland

2010            Carl D. Corley

2011            William H. “Bill” Hanna

2012            Bennie Westphal

2013             Jason Green- Baldor

 

Education

2002            Wayne Haver

2003            Randy Bridges

2004            Brenda Sellers

2005            Ray Martin

2006            Sharon Blentlinger

2007            Jo Harper

2008            Sharon A. Ellis, Ed.D.

2009            Pam Seibenmorgen

2010            Dr. Paul B. Beran

2011            Cathy Williams

2012            Stacey Jones

2013            Dr. Jo Alice Blondin

 

Government

2002            Paul Larcade

2003            Bill Harding

2004            Randy Reed

2005            Dan Reikes

2006            W. R. “Bud” Harper

2007            Steve Parke

2008            Richard J. O’Connell

2009            Shirl Page

2010            Tracy Winchell

2011            Col. Thomas I. Anderson

2012            None

2013            Mark Hewett

 

Non-Profit

2002            Kent Jones

2003            Cathy Williams

2004            Dan Richardson

2005            Cathy Gifford

2006            Peggy Weidman

2007            Philip H. Merry, Jr.

2008            Claude W. Legris

2009            John Furness

2010            John Jeter

2011            Jennifer Goodson

2012            Rick Foti

2013            Linda Kaufenberg

 

Health Care

2002            Jerry Stewart

2003            James Burgess

2004            Carolyn McKelvey Moore

2006            Dr. Calline Ellis

2007            Jennifer Kistler

2008            Larry C. Price, M.D

2009            Margaret Tremwel, M.D.

2010            Carol A. Martin

2011            Dr. John Hoffman

2012            Dr. Larry Pierce

2013            Dr. Johnson-Johnson Dermatology

 

Religion

2004            Msgr. Royce Thomas

2005            Reverend Dr. Randy Mullikin

2006            Reverend Bob McGuire

2007            Reverend Don Hutchings

2008            Reverend A.J. Parish

2009            Dr. Ken Hamilton

2010            Pastor Kemp C. Holden, Jr.

2011            Rev. Dr. Jeff Crawford

2012            Dr. Edward A. Saucier

2013            Pastor Dale Thompson

 

 

To download the Jack White nomination form [Click Here – pdf].

To download the Community award nomination for [Click Here – pdf].

Site Designed by the Richland GroupWP Login